HP ProDesk 405 G8 DM 64L88EA#ABU AMD Ryzen 5 5600GE 8GB 256GB SSD Win 10 Pro
| Model Name | HP ProDesk 405 G8 DM 64L88EA#ABU AMD Ryzen 5 5600GE 8GB 256GB SSD Win 10 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600GE |
| RAM | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Hard Disk Drive | 256 GB PCIe NVMe SSD |
| Optical Drive | NO ODD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Ports & Interfaces |
1 x headphone/microphone combo 1 x SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate 2 x SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate12 1 x RJ-45 1 x HDMI 1.4 2 x SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 x DisplayPort 1.4 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Network | Realtek RTL8852AE Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2 combo |
| Audio & Speakers | Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA and OMTP headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capable |
| Dimensions(WxDxH) | 17.7 cm x 17.5 cm x 3.4 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Operating System | Windows 10 Pro (available through downgrade rights from Windows 11 Pro) |
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty |
| SKU | 64L88EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0196548595839 |
| Manufacturer | HP |
| In Stock | N |
| Model Name | HP ProDesk 405 G8 DM 64L88EA#ABU AMD Ryzen 5 5600GE 8GB 256GB SSD Win 10 Pro |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600GE |
| RAM | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Hard Disk Drive | 256 GB PCIe NVMe SSD |
| Optical Drive | NO ODD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Ports & Interfaces | 1 x headphone/microphone combo 1 x SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate 2 x SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate12 1 x RJ-45 1 x HDMI 1.4 2 x SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 x DisplayPort 1.4 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| Network | Realtek RTL8852AE Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2 combo |
| Audio & Speakers | Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA and OMTP headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capable |
| Dimensions(WxDxH) | 17.7 cm x 17.5 cm x 3.4 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Operating System | Windows 10 Pro (available through downgrade rights from Windows 11 Pro) |
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty |
| Product Operating System | Windows 10 Pro |
| Product Storage | 256GB SSD |




